Super Mario 64 auktionens fup -teori forklaret: Hvorfor mennesker er forvirrede

click fraud protection

Det nylige salg af en kopi af Super Mario 64 for mere end $ 1,5 millioner har vakt opmærksomhed, da den første videospilauktion oversteg $ 1 million, og det har også løftet øjenbrynene, hvilket har fået nogle til at tro, at auktionsresultaterne er et fupnummer. Teorier omfatter hvidvaskning af penge og en indsats for kunstigt at hæve prisen på fremtidige auktioner på videospil, bl.a. Arten af ​​det spekulative marked for sjældne samleobjekter af enhver art, herunder spilrelaterede samlerobjekter, nogle gange resulterer i afvigelser, men selv emneeksperter fandt auktionsresultaterne overraskende. Med Super Mario 64’ere 1996 udgivelse dato, for mange synes det mærkeligt, at et spil, der kun er 25 år gammelt, ungt efter standarderne i samleverden, og langt fra en begrænset print titel, ville være spillet til at bryde $ 1 million dollar mærke. Kopien af Super Mario 64 blev vurderet til at være i uberørt stand, men spillet er langt fra sjældent, da den bedst sælgende Nintendo 64-titel nogensinde er udgivet.

De fleste kender auktioner med stor dollarværdi af popkulturelle genstande fra tegneserieverdenen, hvor tegneserier klassificeres på en ti-punkts skala for deres tilstand. En højt vurderet kopi af Action tegneserier #1, den originale debut af Superman, blev solgt for mere end $ 3 millioner i år, men den særlige tegneserie blev trykt i 1938, for mere end 80 år siden. Et papirprodukt, der er næsten et århundrede gammelt og opretholder uberørt tilstand, er forståeligt nok sjældent, mens et pakket videospil, der er 25 år gammelt, synes mindre bemærkelsesværdigt, som i tilfælde af nylig Super Mario 64 auktion.

Millioner dollar-spillet blev vurderet til 9,8 ud af ti, men et eksemplar på 9,6 solgt på samme auktion for kun 13.200 dollar, ifølge BBC nyheder, undrende nogle om, hvorfor en 0,2 forskel i bevaringskvalitet ville tilføje to cifre til værdiansættelsen. Auktionsresultaterne synes at have overrasket selv det Dallas-baserede auktionshus, der letter salget, Heritage Auctions. I et interview med New York Times, forsendelsesdirektøren for auktionshuset sagde, at hun var "blindsidet”Være resultaterne. Heritage Auctions bekræftede kopien af Super Mario 64 var i den originale fabriks krympepakning, og at dens tilstand var certificeret af autentificator Wata Gamers. Auktionshuset forventede en forseglet kopi af en original printopgave af Legenden om Zelda for NES at være det bedst sælgende spil på auktionen. Den 35-årige Zelda spil sælges for $ 870.000, og slår eksisterende rekorder for et spils salgspris, kun for at have Super Mario 64 slå rekorden igen to dage senere og sælger for næsten dobbelt så meget.

Eksperter blev overraskede over Mario 64 -auktionsprisen

Efterhånden som salget af NFT -produkter samler opmærksomhed, og videospilvirksomheder kan lide Segas plan om at komme ind på NFT -markedet, mange forbrugere modsiger sig de høje reklame, høje værdi af indkøb af velhavende investorer og samlere, der nu krydser spilverdenen. Hvor NFT'er bruger blockchain -teknologi til at skabe oplevet unikhed omkring en enkelt digital fil, der er i alle andre funktionelt identiske med hver anden kopi, er værdien, der tilskrives sjældne, velholdte fysiske medier, lidt lettere forståelse.

Stadig, som et egentligt funktionelt spil, Super Mario 64 er tilgængelig i en lang række formater. Den blev solgt som en virtuel konsoltitel til Wii og Wii U, portet til Nintendo DS og for nylig pakket som en del af Super Mario 3D All-Stars samling til switch. En fan genindspilning af Super Mario 64 til pc'en tilladt spillet at køre i 4k, før Nintendo tog retslige skridt mod det frit distribuerede fangame. Den store værdiforskel er noget forståelig, som en genoptryk af originalen Action tegneserier, eller en kopi tilgængelig via en digital kilde som DC Universe Infinite, indeholder det samme indhold som original, men mangler naturligvis sjældenheden af ​​en milepælsartikel, der opbevares i næsten ny stand, der gør den enestående.

Videospilhistorikeren Chris Kohler fortalte New York Times, at han også var overrasket over auktionsresultaterne. Kohler forventede, at et ældre spil ville slå salgsrekorden, og bemærkede, at samlere skaffede eksemplarer i æske 25-årigt tryk af Super Mario 64 rimelig rutinemæssigt og til langt lavere priser, omend ikke i ny stand. Han sagde, at han var "blæst væk”Ved auktionsprisen, ligesom mange outsidere til verden af ​​high-end samleobjekter. Ideen om at bruge en så massiv sum penge på et videospil fra 1996 eller et hvilket som helst spil, uanset dets tilstand, er ikke relateret til de fleste. Auktionens resultater var en uventet begivenhed selv efter ekspertstandarder. Dette har givet anledning til nogle af rygterne og spekulationer om, at der kunne være en vis dobbelthed på auktionen. Auktionsvinderen er for tiden anonym. Nogle spillere peger på teorier om markedsmanipulation, hvidvaskningsteori og mere.

The High-End Collectible Game World kan være ubeskrivelig

Super Mario 64 var det bedst sælgende spil til Nintendo 64, med tæt på 12 millioner salg på systemet. Baseret på formodede margener og udviklingsomkostninger var spillet naturligvis ekstremt rentabelt for Nintendo og fortsatte med at skaffe indtægter fra de efterfølgende udgivelser. Gaming er en blomstrende industri i øjeblikket, da IDC -data anslået spilindtægter for 2020 på tæt på 180 mia. Spilleindustrien fungerer imidlertid i stor skala og målrettet mod millioner af salg for AAA -titler og almindelig hardware. Omvendt vil størstedelen af ​​indiespil aldrig nå $ 1 million dollar -mærket i levetidssalg. Sjældenheder i spil og high-end gaming-samlerobjekter som $ 1,5 millioner dollar Mario spil, eksisterer helt i en anden verden, en baseret på knaphed og eksklusiv adgang frem for masseappel.

Mens nogle spillere trækker tilbage fra $ 70 nuværende-gen detailpriser, eller dyre special- eller begrænsede udgaver af spil, der nærmer sig $ 100-mærket, forbliver high-end auktionsscenen et langt mere forvirrende domæne for de fleste. Skepsisen omkring Super Mario 64 auktion er forståelig, såvel som forekomsten af ​​konspirationsteorier, der er opstået omkring den. Uden flere oplysninger om den anonyme køber og deres motiver er der ingen måde at skelne mellem, om der er nogle økonomisk lethed i spil, eller simpelthen en tvivlsom investering fra en person med tilstrækkelig rigdom til at betale det.

For mange spillere, Super Mario 64 er en værdsat klassiker. For en investor var en ideelt opbevaret kopi mere end 1,5 millioner dollars værd. De velhavende få, der kan købe avancerede sjældenheder og nye varer, såsom NFT'er, kan se sådanne ting som investeringer eller øremærker for status, men for de fleste gamere kommer værdien af ​​et spil fra unboxing og spil det.

Kilder: BBC nyheder, New York Times, IDC -data

Cyberpunk 2077 Evelyn Parker Cosplay er et perfekt match

Om forfatteren