Hvad vi gør i skyggerne Sæson 4 Plotdetaljer afsløret af FX

click fraud protection

Advarsel: Spoilere forude for What We Do in the Shadows sæson 3

Den mockumentære vampyrkomedie Hvad vi laver i skyggerne vender tilbage til en sæson 4, hvor Staten Islands vampyrklan kommer hjem til en tilstand af uorden fyldt med flere monstre og særlige gæster end nogensinde før. Som et af FX's mest populære programmer, Hvad vi laver i skyggerne sæson 4 indpakket optagelser i god tid før udgivelsesdatoen overhovedet blev officielt annonceret. Serien begyndte som et ledsagerstykke/spinoff til filmen af ​​samme navn af Taika Waititi og Jemaine Clement, men er siden kommet til sin ret med adskillige friske historier og karakterer.

Et par historielinjer kulminerede i chokerende cliffhangers i slutningen af ​​sæson 3, hvilket lod døren stå åben for sæson 4 for at ændre livet for vampyrklanen - Nandor, Laszlo, Nadja, Guillermo og Colin Robinson - for evigt. Med så mange spørgsmål fra tidligere sæsoner stadig ubesvarede, Skygger fans leder efter forklaringer i sæson 4. Især Guillermo, Nadja og Nandors overraskende ekspeditioner til England og Laszlos beslutning om at efterlade sin kone for at tage sig af baby Colin Robinson er blandt de mest presserende plottråde, der mangler at blive bundet op.

FX har endelig afsløret plotresuméet for sæson 4, som omhandler disse eksisterende historier og antyder nye. Der står, at klanen vil vende tilbage til Staten Island og finde deres gotiske palæ på grænsen til kollapse, men held og lykke vil smile til Nandor og Nadja, når de realiserer deres drømme om kærlighed og succes. I mellemtiden skal Laszlo lære at opdrage Baby Colin, og Guillermo vil begive sig ud på en følelsesladet rejse. Sæson 4 vil også byde på flere nye monstre og særlige gæstestjerner. Se hele oversigten nedenfor:

I den chokerende sæson tre-finale forlod Nandor, Guillermo og Nadja Staten Island for at gå hver til sit, mens Laszlo blev hjemme for at passe væsenet, der slog sig ud af brysthulen på den afdøde Colin Robinson - også kaldet Baby Colin. Denne sæson vender vampyrerne tilbage til Staten Island for at finde deres palæ på randen af ​​totalt strukturelt sammenbrud - og uden penge til at reparere det. Mens Nandors evige søgen efter kærlighed endelig giver resultater, realiserer Nadja endelig sin drøm om at åbne den hotteste vampyrnatklub i Tri-State-området.

Laszlo kæmper med spørgsmålet om natur versus næring, da han forsøger at opdrage Baby Colin til at være alt andet end en energivampyr. Og selv Guillermo befinder sig på et stærkt følelsesmæssigt spor, der berører hans kærlighed til sin familie og til andre.

Med så skræmmende steder som det hemmelige overnaturlige natmarked, Jersey Pine Barrens og et bryllupsalter og med mere mærkeligt bæster, overraskende gæstestjerner og stepdans end nogensinde før, sæson fire af What We Do in the Shadows fortsætter med at argumentere for blod og komedie. Og denne gang med blot et strejf af boligrenovering.

Det kommer ikke som nogen overraskelse sæson 3s Colin Robinson twist vil spille en central rolle i sæson 4, da Laszlos larmende og afsidesstående personlighed er blevet underskåret af hans spirende venskab med energivampyren i et par sæsoner nu. Laszlos forhold til hans nye ladning lyder som om, det vil resultere i den mest betydningsfulde karakterudvikling i sæson 4 og let kunne føre til nogle af dens sjoveste øjeblikke. I mellemtiden signalerer Nandor, Nadja og Guillermos buer fremtrædende målopfyldelse, hvilket antyder, at de kan gå ind i de sidste stadier af deres udvikling.

Det vil være særligt fascinerende at se, hvordan gruppedynamikken udvikler sig efter Laszlos forræderi i sæson 3-finalen, og hvorfor de tre voyagers vender tilbage til Staten Island så hurtigt. Det svar kan være tydeligt for Guillermo, som aldrig engang ønskede at gå, men ikke så meget for Nandor og Nadja. Endelig med sæson 3's menageri af farverige gæstestjerner, det bliver spændende at se hvem - og hvad - dukker op i Hvad vi laver i skyggerne sæson 4.

Kilde: FX

Ms. Marvel First Reactions roser det nye MCU-show som unikt og charmerende

Om forfatteren