Full liste over Oscar-nominasjoner for 2018 avslørt
2018 Oscar nominasjoner har blitt annonsert av Academy of Motion Picture Arts and Sciences. 2018 markerer den 90. gjentakelsen av Hollywood-prisutdelingen, med årets nominasjonsarrangement arrangert av Tiffany Haddish (Jentetur) og Andy Serkis (Star Wars: The Last Jedi). Utøvere som Gal Gadot, Rosario Dawson, Zoe Saldana, Prinyaka Chopra, Rebel Wilson, Michelle Rodriguez, Michelle Yeoh og Molly Shannon var også på plass for å avsløre 2018s utvalg av nominerte.
På vei inn i Oscar-nominasjonene, Martin McDonagh's Tre reklametavler utenfor Ebbing, Missouri var en frontløper i de store priskategoriene etter sine seire kl Golden Globes 2018 og SAG Awards. Tre reklametavler hovedrolleinnehaver Frances McDormand og birolle Sam Rockwell er likeledes i spissen for flokken, hvor de får selskap av Gary Oldman for Den mørkeste timen og Allison Janney for Jeg, Tonya i de respektive kategoriene for beste skuespiller og birolle.
I slekt: Jimmy Kimmel er vertskap for Oscar-utdelingen i 2018
Alle de fire utøverne er nå nominert for sin innsats av akademiet, og McDonagh sikret seg en Oscar-nominasjon for sitt forfatterskap mens han ble forbigått for en nominasjon for beste regissør for
Jordan Peele og Greta Gerwig ble begge nominert for originalt forfatterskap og regi Kom deg ut og marihøne (deres respektive solo-regi-debuter), og Christopher Nolan la til slutt til en beste regissør-nominasjon til sin liste over Oscar-nikk for Dunkirk. P.T. Anderson sikret seg også sin andre nominasjon for regi takket være Fantomtråd, og Daniel Day-Lewis fikk sitt forventede beste mannlige nikk for sin opptreden i filmen (antagelig hans siste, nå som han går inn i en selvpålagt pensjonisttilværelse fra filmskuespill).
Gjørmebundet kinematograf Rachel Morrison (hvis neste prosjekt er Marvels Black Panther) er nå den første kvinnen som noen gang har blitt nominert til en Oscar for beste kinematografi, takket være hennes innsats på den Dee Rees-regisserte filmen. Gjørmebundet koster Mary J. Blige skrev også i det stille historie med sine nominasjoner i både birolle og originalsang for samme år, mens Meryl Streep slo sin egen rekord med nikk for Posten, som markerer hennes 21. skuespiller Oscar-nominasjon totalt sett. Hugh Jackman gikk glipp av å få et skuespillernikk selv, men Logan brøt ny mark for superheltsjangeren ved å sikre en nominasjon for beste tilpassede manus. Dessverre, dens andre tegneseriefilm Drømmedama ble fullstendig stengt av akademiet.
Du kan lese hele listen over Oscar-nominasjoner for 2018 (komplett med personene som er nominert i hver kategori) nedenfor!
-
Beste bilde
Ring meg ved ditt navn; Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges og Marco Morabito
Darkest Hour; Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten og Douglas Urbanski
Dunkirk; Emma Thomas og Christopher Nolan
Kom deg ut; Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. og Jordan Peele
Marihøne; Scott Rudin, Eli Bush og Evelyn O'Neill
Fantomtråd; JoAnne Sellar, P.T. Anderson, Megan Ellison og Daniel Lupi
Posten; Amy Pascal, Steven Spielberg og Kristie Macosko Krieger
The Shape of Water; Guillermo del Toro og J. Miles Dale
Tre reklametavler utenfor Ebbing, Missouri; Graham Broadbent, Pete Czernin og Martin McDonagh
Beste regissør
Dunkirk, Christopher Nolan
Kom deg ut, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Fantomtråd, P.T. Anderson
The Shape of Water, Guillermo del Toro
Beste skuespiller
Timothée Chalamet, kall meg ved ditt navn
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Kom deg ut
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Beste skuespillerinne
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, jeg, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post
Beste tilpassede manus
Ring meg ved ditt navn, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter og Michael H. Weber
Logan, James Mangold, Scott Frank og Michael Green
Mollys spill, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams og Dee Rees
Beste originalmanus
The Big Sick, Emily V. Gordon og Kumail Nanjiani
Kom deg ut, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro og Vanessa Taylor
Tre reklametavler utenfor Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
Beste mannlige birolle
Willem Dafoe, Florida-prosjektet
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, alle pengene i verden
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Beste kvinnelige birolle
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, jeg, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water
Beste originale sang
"Mighty River", Mudbound; Mary J. Blige, Raphael Saadiq og Taura Stinson
"Mystery of Love", kall meg ved ditt navn; Sufjan Stevens
"Husk meg", Coco; Kristen Anderson-Lopez og Robert Lopez
"Stand Up For Something", Marshall; Diane Warren, Lonnie R. Lynn og Diane Warren
"This Is Me", The Greatest Showman; Benj Pasek og Justin Paul
Beste animerte funksjon
The Boss Baby, Tom McGrath og Ramsey Naito
Forsørgeren, Nora Twomey og Anthony Leo
Coco, Lee Unkrich og Darla K. Anderson
Ferdinand, Carlos Saldanha
Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman og Ivan Mactaggart
Beste originale partitur
Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Johnny Greenwood
The Shape of Water, Alexander Desplat
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Tre reklametavler utenfor Ebbing, Missouri, Carter Burwell
Beste kinematografi
Blade Runner 2049, Roger A. Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen
Beste kostymedesign
Skjønnheten og udyret, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
Phantom Thread, Mark Bridges
The Shape of Water, Luis Sequeira
Victoria & Abdul, Consolata Boyle
Beste lydredigering
Babysjåfør, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark Mangini og Theo Green
Dunkirk, Richard King og Alex Gibson
The Shape of Water, Nathan Robitaille og Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood og Ren Klyce
Beste lydmiksing
Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin og Mary H. Ellis
Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill og Mac Ruth
Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker og Gary A. Rizzo
The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern og Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce og Stuart Wilson
Beste sminke og hårstyling
Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski og Lucy Sibbick
Victoria & Abdul, Daniel Phillips og Lou Sheppard
Lurer på, Arjen Tuiten
Beste live-action kortfilm
DeKaleb Elementary, Reed Van Dyk
The Eleven O'Clock, Derin Seale og Josh Lawson
Min nevø Emmett, Kevin Wilson, Jr.
The Silent Child, Chris Overton og Rachel Shenton
Wantu Wote/All of Us, Katja Benrath og Tobias Rosen
Beste animerte kortfilm
Kjære Basketball, Glen Keane og Kobe Bryant
Garden Party, Victor Caire og Gabriel Grapperon
Lou, Dave Mullins og Dana Murray
Negative Space, Max Porter og Ru Kuwahata
Revolting Rhymes, Jakob Schuh og Jan Lachauer
Beste visuelle effekter
Blade Runner 2049, John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert og Richard R. Hoover
Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner og Dan Sudick
Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza og Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan og Chris Corbould
War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon og Joel Whist
Beste filmredigering
Baby Driver, Paul Machliss og Jonathan Amos
Dunkirk, Lee Smith
Jeg, Tonya, Tatiana S. Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Tre reklametavler utenfor Ebbing, Missouri, Jon Gregory
Beste produksjonsdesign
Beauty and the Beast - Produksjonsdesign: Sarah Greenwood; Settdekorasjon: Katie Spencer
Blade Runner 2049 - Produksjonsdesign: Dennis Gassner; Settdekor: Alessandra Querzola
Darkest Hour - Produksjonsdesign: Sarah Greenwood; Settdekorasjon: Katie Spencer
Dunkirk - Produksjonsdesign: Nathan Crowley; Settdekorasjon: Gary Fettis
The Shape of Water - Produksjonsdesign: Paul Denham Austerberry; Settdekorasjon: Shane Vieau og Jeff Melvin
Beste kortfilm
Edith + Eddie, Laura Checkoway og Thomas Lee Wright
Heaven is a Traffic Jam på 405, Frank Stiefel
Heroin (e), Elaine McMillion Sheldon og Kerrin Sheldon
Knife Skills, Thomas Lennon
Traffic Stop, Kate Davis og David Heilbroner
Beste dokumentarfilm
Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten og Julie Goldman
Faces Places, Agnès Varda, JR og Rosalie Varda
Icarus, Bryan Fogel og Dan Cogan
Last Man in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed og Søren Steen Jespersen
Strong Island, Yance Ford og Joslyn Barnes
Beste fremmedspråklige film
En fantastisk kvinne (Chile)
Fornærmelsen (Libanon)
Loveless (Russland)
På kropp og sjel (Ungarn)
The Square (Sverige)
MER: Oscar Bait kan være død
De 90. årlige Oscar-utdelingen seremonien sendes søndag 4. mars.
Kilde: Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Første titt på Star-Lord i Guardians of the Galaxy Vol. 3