Ujawniono pełną listę nominacji do Oscara 2018
2018 Oskar nominacje zostały ogłoszone przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. 2018 to 90. edycja ceremonii wręczenia nagród w Hollywood, a tegoroczną imprezę nominacyjną poprowadziła Tiffany Haddish (Wycieczka dla dziewczyn) i Andy Serkis (Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi). Wykonawcy tacy jak Gal Gadot, Rosario Dawson, Zoe Saldana, Prinyaka Chopra, Rebel Wilson, Michelle Rodriguez, Michelle Yeoh i Molly Shannon byli również pod ręką, aby ujawnić listę nominowanych w 2018 roku.
W drodze do nominacji do Oscara Martin McDonagh's Trzy billboardy za Ebbing, Missouri był liderem w głównych kategoriach nagród po zwycięstwach w Złote Globy 2018 oraz Nagrody SAG. Trzy billboardy główna aktorka Frances McDormand i aktor drugoplanowy Sam Rockwell są również na czele stada, gdzie dołącza do nich Gary Oldman Najciemniejsza godzina i Allison Janney za ja, Tonya w odpowiednich kategoriach najlepszy aktor i aktorka drugoplanowa.
Związane z: Jimmy Kimmel organizuje ceremonię wręczenia Oscarów 2018
Wszyscy czterej wykonawcy zostali nominowani za swoje wysiłki przez Akademię, a McDonagh zdobył nominację do Oscara za jego pisanie, podczas gdy został pominięty w nominacji do nagrody dla najlepszego reżysera za
Jordan Peele i Greta Gerwig zostali nominowani do oryginalnego scenariusza i reżyserii Wyjść oraz Pani Ptak (ich debiuty reżyserskie solo), a Christopher Nolan w końcu dodał nominację dla najlepszego reżysera do swojej listy nominacji do Oscara za Dunkierka. P.T. Anderson zapewnił także swoją drugą nominację za reżyserię dzięki Widmowy wątek, a Daniel Day-Lewis otrzymał oczekiwany tytuł dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie (podobno jego ostatni, teraz, gdy wchodzi na dobrowolną emeryturę z aktorstwa filmowego).
Zabłocony autorka zdjęć Rachel Morrison (której następny projekt to Czarna Pantera Marvela) jest teraz pierwszą kobietą, która została nominowana do Oscara za najlepsze zdjęcia, dzięki jej wysiłkom przy filmie w reżyserii Dee Rees. Zabłocony costar Mary J. Blige również po cichu zapisała się w historii dzięki nominacji zarówno w roli aktorki drugoplanowej, jak i piosenki oryginalnej w tym samym roku, podczas gdy Meryl Streep pobiła swój własny rekord, ukłonem w stronę Poczta, co oznacza jej 21. aktorską nominację do Oscara. Hugh Jackman sam przegapił aktorskie skinienie głową, ale… Logan przełamał nowy grunt dla gatunku superbohaterów, zapewniając nominację do najlepszego scenariusza adaptowanego. Niestety, jego kolega z komiksu Cudowna kobieta została całkowicie odcięta przez Akademię.
Pełną listę nominacji do Oskara 2018 (wraz z osobami nominowanymi w każdej kategorii) możecie przeczytać poniżej!
-
Najlepsze zdjęcie
Nazywaj mnie swoim imieniem; Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges i Marco Morabito
Najciemniejsza godzina; Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten i Douglas Urbanski
Dunkierka; Emma Thomas i Christopher Nolan
Wyjść; Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. i Jordan Peele
Pani Ptak; Scott Rudin, Eli Bush i Evelyn O’Neill
wątek fantomowy; JoAnne Sellar, P.T. Anderson, Megan Ellison i Daniel Lupi
Poczta; Amy Pascal, Steven Spielberg i Kristie Macosko Krieger
Kształt wody; Guillermo del Toro i J. Miles Dale
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri; Graham Broadbent, Pete Czernin i Martin McDonagh
Najlepszy reżyser
Dunkierka, Christopher Nolan
Wynoś się, Jordanie Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Wątek fantomowy, P.T. Anderson
Kształt wody, Guillermo del Toro
Najlepszy aktor
Timothée Chalamet, zadzwoń do mnie po imieniu
Daniel Day-Lewis, Widmowa nić
Daniel Kaluuya, Wynoś się
Gary Oldman, Najciemniejsza godzina
Denzel Washington, Roman J. Izrael, Esq.
Najlepsza aktorka
Sally Hawkins, Kształt wody
Frances McDormand, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
Margot Robbie, ja, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, Post
Najlepiej dostosowany scenariusz
Zadzwoń do mnie po imieniu, James Ivory
Artysta katastrofy, Scott Neustadter i Michael H. Weber
Logan, James Mangold, Scott Frank i Michael Green
Gra Molly, Aaron Sorkin
Zabłoceni, Virgil Williams i Dee Rees
Najlepszy scenariusz oryginalny
Wielki Chory, Emily V. Gordon i Kumail Nanjiani
Wynoś się, Jordanie Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Kształt wody, Guillermo del Toro i Vanessa Taylor
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
Najlepszy aktor drugoplanowy
Willem Dafoe, Projekt Floryda
Woody Harrelson, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, Kształt wody
Christopher Plummer, Wszystkie pieniądze świata
Sam Rockwell, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, ja, Tonya
Lesley Manville, Widmowa nić
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, Kształt wody
Najlepsza oryginalna piosenka
„Potężna rzeka”, Mudbound; Mary J. Blige, Raphael Saadiq i Taura Stinson
„Tajemnica miłości”, zadzwoń do mnie po imieniu; Sufjan Stevens
„Zapamiętaj mnie”, Coco; Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez
"Wstań za czymś", Marshall; Diane Warren, Lonnie R. Lynn i Diane Warren
„To ja”, największy showman; Benj Pasek i Justin Paul
Najlepsza animowana funkcja
Dziecko szefa, Tom McGrath i Ramsey Naito
Żywiciel, Nora Twomey i Anthony Leo
Coco, Lee Unkrich i Darla K. Anderson
Ferdynand, Carlos Saldanha
Kochający Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Ivan Mactaggart
Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa
Dunkierka, Hans Zimmer
Widmowa nić, Johnny Greenwood
Kształt wody, Alexander Desplat
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi, John Williams
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Carter Burwell
Najlepsze zdjęcia
Blade Runner 2049, Roger A. Deakins
Najciemniejsza godzina, Bruno Delbonnel
Dunkierka, Hoyte van Hoytema
Zabłocona, Rachel Morrison
Kształt wody, Dan Laustsen
Najlepszy projekt kostiumów
Piękna i Bestia, Jacqueline Durran
Najciemniejsza godzina, Jacqueline Durran
Widmowa nić, Mark Bridges
Kształt wody, Luis Sequeira
Victoria & Abdul, Consolata Boyle
Najlepsza edycja dźwięku
Kierowca dziecka, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark Mangini i Theo Green
Dunkierka, Richard King i Alex Gibson
Kształt wody, Nathan Robitaille i Nelson Ferreira
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi, Matthew Wood i Ren Klyce
Najlepsze miksowanie dźwięku
Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin i Mary H. Ellis
Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill i Mac Ruth
Dunkierka, Mark Weingarten, Gregg Landaker i Gary A. Rizzo
Kształt wody, Christian Cooke, Brad Zoern i Glen Gauthier
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce i Stuart Wilson
Najlepszy makijaż i fryzura
Najciemniejsza godzina, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski i Lucy Sibbick
Victoria i Abdul, Daniel Phillips i Lou Sheppard
Cud, Arjen Tuiten
Najlepszy film krótkometrażowy na żywo
DeKaleb Elementary, Reed Van Dyk
Jedenasta, Derin Seale i Josh Lawson
Mój bratanek Emmett, Kevin Wilson, Jr.
Ciche dziecko, Chris Overton i Rachel Shenton
Wantu Wote/My wszyscy, Katja Benrath i Tobias Rosen
Najlepszy film animowany
Drodzy Koszykówka, Glen Keane i Kobe Bryant
Garden Party, Victor Caire i Gabriel Grapperon
Lou, Dave Mullins i Dana Murray
Negatywna przestrzeń, Max Porter i Ru Kuwahata
Revolting Rhymes, Jakob Schuh i Jan Lachauer
Najlepsze efekty wizualne
Blade Runner 2049, John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert i Richard R. Odkurzacz
Strażnicy Galaktyki Cz. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner i Dan Sudick
Kong: Wyspa Czaszki, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benz i Mike Meinardus
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan i Chris Corbould
Wojna o planetę małp, Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon i Joel Whist
Najlepszy montaż filmowy
Baby Driver, Paul Machliss i Jonathan Amos
Dunkierka, Lee Smith
Ja, Tonia, Tatiana S. Riegel
Kształt wody, Sidney Wolinsky
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Jon Gregory
Najlepszy projekt produkcji
Piękna i Bestia - Scenografia: Sarah Greenwood; Zestaw dekoracji: Katie Spencer
Blade Runner 2049 - Projekt produkcyjny: Dennis Gassner; Dekoracja zestawu: Alessandra Querzola
Najciemniejsza godzina — scenografia: Sarah Greenwood; Zestaw dekoracji: Katie Spencer
Dunkierka - Scenografia: Nathan Crowley; Zestaw dekoracji: Gary Fettis
Kształt wody — projekt produkcji: Paul Denham Austerberry; Dekoracja zestawu: Shane Vieau i Jeff Melvin
Najlepszy film dokumentalny
Edith + Eddie, Laura Checkoway i Thomas Lee Wright
Niebo to korek uliczny na 405, Frank Stiefel
Heroina (e), Elaine McMillion Sheldon i Kerrin Sheldon
Umiejętności noża, Thomas Lennon
Zatrzymanie ruchu, Kate Davis i David Heilbroner
Najlepsza funkcja dokumentalna
Liczydło: Wystarczająco małe do więzienia, Steve James, Mark Mitten i Julie Goldman
Faces Places, Agnès Varda, JR i Rosalie Varda
Ikar, Bryan Fogel i Dan Cogan
Ostatni mężczyzna w Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed i Søren Steen Jespersen
Strong Island, Yance Ford i Joslyn Barnes
Najlepszy film obcojęzyczny
Fantastyczna kobieta (Chile)
Zniewaga (Liban)
Bez miłości (Rosja)
O ciele i duszy (Węgry)
Plac (Szwecja)
JESZCZE: Oscar Bait może być martwy
ten 90. doroczna ceremonia wręczenia Oscarów Ceremonia odbędzie się w niedzielę, 4 marca.
Źródło: Akademia Sztuki i Nauki Filmowej
Pierwsze spojrzenie na Star-Lord w Strażnikach Galaktyki Cz. 3