LEGO Batman-bilder och handlingsdetaljer avslöjade

click fraud protection

Batman V Superman: Dawn of Justice är inte bara början på DC Extended Universe, det är också början på en helt ny live-action Läderlappen franchise med huvudrollen Ben Affleck. Vid det här laget är Bruce Waynes alter-ego den moderna filmens mest filmade superhjälte, med åtta live-actionfilmer med stor budget sträckte sig över (nu) tre serier som har producerats sedan 1989 och utan slut i sikte. Men även om fans vid det här laget har provat otaliga olika varianter av karaktären, har de flesta filmskapare ryggat bort från en viktig del av Batman-myten: Robin.

Men skaparna av det kommande LEGO Batman-filmen har inga sådana rädslor: Tillsammans med de första bilderna från filmen har regissören Chris McKay avslöjat att hans film handlar om varför The Dark Knight behöver hans sidekicks.

Will Arnetts självmedvetet vresiga, egomaniska inställning till Batman var inte bara breakout-hitkaraktären i LEGO-filmen, han blev en omedelbar favorit bland Batman-fansen, till stor del tack vare filmskaparnas beslut att presentera honom som en brutal, perfekt parodi på

alltför bister, grubblande version av karaktären som har funnits så länge i populära medier. Med plasten Caped Crusaders självberömmande hårdrockssång ("MÖRKER!!! INGA FÖRÄLDRAR!!!") att bli en av popkulturens prioriterade punchlines för att deflatera självseriösa serietidningsanpassningar, är det vettigt för LEGO Batmans spelutflykt att fortsätta djupare in i den satiriska bilden; presenterar karaktären som en grubblande tråkigt för aningslös för att erkänna hur ensam han är - tills hans värld är "up-end" av ankomsten av Robin och Batgirl. Förklarade McKay:

"Batman är en ö för sig själv, det enda han inte har är relationer. vi gör'Om en pojke' som regisserad av (action director) Michael Mann."

Tanken på att Batman måste brottas med att integrera ett par entusiastiska unga sidekicks i sin ensamma tillvaro är mycket vettigt ur ett berättelseperspektiv (särskilt som en lektion om vänskap för det förmodligen unga målet publik); men det är sannolikt också en smart lösning för att återskapa den typ av kemi som Arnett hade som studsade sin karaktär av Chris Pratts Emmett och Elizabeth Banks WyldStyle, samtidigt som han behöll LEGO Batman-filmen från att bara vara en uppföljare till LEGO-filmen. Michael Cera uttrycker Robin (Dick Grayson-versionen) och Rosario Dawson är Batgirl, medan Ralph Fiennes röstar Alfred och Zach Galifianakis har fått rollen som LEGO Joker. Ytterligare cameos från resten av LEGO DC Universe kan också förväntas, enligt McKay:

"Vi är inget annat än uttömmande om cameos och andra karaktärer som försöker komma in i Batmans liv."

Uppträdde i det ursprungliga 1930-talet Läderlappen serier bara ett år efter att de började, har Robin varit en del av Batman-myten längre än nästan någon annan bikaraktär. Men hans koppling till 1960-talets TV-version av karaktären (och den ljusare tonen i DC-universumet före 1990-talet i allmänhet) har lett till att många efterföljande tolkningar har förringat eller ta bort karaktären helt -- en trend som har anammats av vissa fans men som fortsätter till andras förtret, som skulle vilja se The Dynamic Duo återställas till sin traditionella resning. Dessa fans kommer förmodligen att bli glada att höra det LEGO Batman-filmen, delar åtminstone sin åsikt om Batmans surrogatfamilj - även om det troligen inte kommer att stoppa uppmaningarna till en Robin att dyka upp i DC Universe-filmerna med live-action.

Den senaste live-action-tolkningen (inte medräknat en mycket utskälld namndroppe i sista minuten i slutet av The Dark Knight Rises) var Chris O'Donnell som en sarkastisk vuxen "boy wonder" i Batman för alltid ochBatman & Robin, som inte gick bra för fans eller publik i allmänhet. Samtidigt i Rättvisans gryning det antyds att åtminstone en Robin blev mördad år innan filmen börjar. Huruvida det fortfarande framväxande DC Extended Universe kommer att finna anledning att ta med sig en egen (levande) Robin till skärmen återstår att se; även om det tidigt talades om att Dick Graysons vuxna alter-ego Nightwing var en del av historien vid olika punkter.

På den noten - var säker och kolla tillbaka på Screen Rant denna onsdag för releasen av den första LEGOLäderlappen trailer!

LEGO Batman-filmen har premiär på biografer i USA den 10 februari 2017, följt av Ninjago den 22 september 2017, LEGO-filmens uppföljare den 18 maj 2018 och Billion Brick Race den 24 maj 2019.

Källa: USA idag

90 dagars fästman: Syngin har ögon på en annan stjärna efter "Insane" Tania Split